Profilaktika - čistenie chladenia a vetrania notebooku
Áno, aj notebook má chladiacu jednotku a vetracie otvory, ktoré sa časom zanesú špinou a prachom, ktoré sposopujú prehrievanie zariadenia.
Čsasto sa táva že notebook použivame v zaprášenom prostredí, jedávame nad nim, berieme si ho do posteľe, dávame si ho na kolená a podobne, čim umožňujeme nečistotám ako sú napríklad chumače z tkaniv a z rôznych latok dostávať sa do vetracich otvorov, ktoré sa časom úplne zanesú a spôsobuju prehriatie celého zariadenia.
Vo vnútri notebooku vzniká teplo sposobené elektrickým prúdom v súčiastkách. Preto vo vnútri pracuje malý ventilátor, ktorý odháňa teplý vzduch smerom von cez spomínané vetracie otvory. Nakoľko tieto otvory sú upchaté, teplý vzduch nemá kam unikat a sposobuje prehriatie celého notebooku. Niekedy sa znečistenie dostáva priamo až k ventilátoru ktorý sa potom môže zadrhnúť, tým pádom náš miláčik už vôbec nie je chladený.
Samotné prehriatie može vážne spôsobovať, že sa nam notebook z ničoho nič vypne, nefunguje nám ako by mal, ba dokonca prehriatie môže vážne poškodiť niektoré doležité súčiastky, ktoré nísledne treb
a výmeniť čo nás stojí o mnoho viac penazí než samotné prečistenie vetrania notebooku.
V niektorych pripadoch prehriaťie može mať za následok úplné znefunkčnenie matičnej dosky a môže sa stať, že oprava noteboku je nerentabilná.